草榴社区

The UK's Premier Agricultural Machinery and Technology Show

20鈥�21 January 2027, NEC, Birmingham

Event Details

Some highlights of recent livestock sales

Report and photos from auction marts around the UK

Angela Calvert
Head of Livestock, Shows and Sales
clock 鈥� 8 min read
Some highlights of recent livestock sales

听 听 听

Gisburn young handlers make healthy profit

A 10-month-old British Blue cross heifer shown by Rathamell YFC member, 17-year-old Thomas Capstick, Swinden Moor, won the championship in Gisburn's young handlers' overwintering competition.
The steel grey heifer, bred by Susan Lord, Littleborough, had been bought in Gisburn last autumn. It won the best presented heifer and best female in Thomas's age group before going on to take the top award. It sold to Martin Wilcock, Ashton-in-Makerfield, for 拢1,700 leaving a 拢300 margin after a 1.0071kg daily gain.

The judges, Michael Everett, Goole, and last year's winner Katie Aiken, Wennington, chose as reserve champion a black yearling Limousin cross heifer from 19-year-old Pendle YFC member Freddie Shorrock which had been second best female in the 16-26 year group. It sold at 拢1,550 to Isaac Sharpe, Paythorne, leaving a 拢560 margin having achieved a daily gain of 0.8857kg.

Topping the daily gain figures at 1.5206kg was a British Blue cross steer from seven-year-old Olivia Bretherton, Blackburn, which had stood third in her age group. Achieving a daily liveweight gain of 1.4964kg was a 12- month-old Blue cross steer from Ribble Valley competitor, 11-year- old Freddie Taylor, Balderstone, which sold at 拢1,450, leaving the second highest margin of 拢530.

Winner in the YFC member section was Aire Valley club's Lucie Culpan, Queensbury, with her 16-month-old Charolais cross heifer which had been the best presented heifer in her 8-12 year old group, gained 1.0649kg /day and sold for 拢1,100 leaving a 拢310 margin.

Sale leader on price at 拢1,800 was 16-year-old George Webster, Scarisbrick, with a 15-month-old 522kg Limousin cross steer which had a a daily gain of 1.142kg and听 left a margin of 拢230.

The Best Newcomer Award attracted 19 entrants. Junior winner was 14- year-old Thomas Thornber, West Bradford, who sold his 10-month-old Limousin cross heifer at 拢1,120 giving him a 拢190 margin, while the senior winner was 15-year-old Emma Burnop, Pendleton, who sold her British Blue cross steer at 拢1,200 leaving a margin of 拢250.

Auctioneers: Gisburn Auction Mart

Global Connections sale tops at 10,500gns

The first Akaushi Wagyu cattle to be offered in the UK sold for 10,500gns to top the Global Connections online sale hosted by Harrison and Hetherington.

The sale leader was the heifer, K Honey 300173, a Heartbrand Terminator daughter out of Rapid Bay Towa, from South West Wagyu, Bude, which sold to Messrs Lee, Kidwelly, Carmarthenshire.

South West Wagyu also sold L Cheesecake 300194, an April 2023-born Heartbrand Raymond Terminator daughter out of Rapid Bay Akaibara, for 10,000gns to the same buyer.

Akaushi Wagyu are known as the Emperor's breed, renowned for their distinct marbling and did not exist outside of Japan until the 1990's.

Leading the trade for dairy heifers at 3,000gns was the All Breeds All Britain Jersey champion, Blythbridge Chocochip Reagie from Blyth Farms, West Linton.

This November 2022-born Avonlea Chocochip daughter sold to Messrs Millar, Kirkpatrick Fleming.

Selling at 2,800gns was Panda Alpha O Kiwi, an October 2023-born Blondin Alpha daughter from Panda Holsteins, Cumleigh, which sold to Messrs Tinney, Co Donegal.

Averages - 2 Akaushi Wagyu heifers, 拢10,250; 11 Holstein, Jersey, Brown Swiss and Guernsey heifers, 拢2,204.55; 38 Holstein embryos, 拢675.

Auctioneers: Harrison and Hetherington.

Simmentals sell to 5,800gns at Dungannon

Breagey Netflix

The December 2022-born Simmental bull, Breaghey Netflix 22 from Andrew Clarke, Tynan, Co Armagh, made 5,800gns to lead the breed society sale at Dungannon.

By Woodhall Ferrari 14, and out of Breaghey Vida 2, a Dermotstown Delboy daughter, it sold to commercial producer, Richard Houston, Rostrevor.

Selling at 4,600gns was the pre-sale show champion, October 2022-born Craigy Neo by Keeldrum Gamble 15, from W.J. Dodd, Ballynahinch, Co Down. The buyer was Raymond Bowden, Stewartstown.

The Dodds also sold another Gambler son, Craigy Nash 22, for 3,200gns to Eric Speers, Hamiltonsbawn, Co Armagh, and two Craigy heifers also by Gambler sold for 2,700gns, and 2,600gns respectively.
The reserve champion, Ashland Nobleman by Omorga Volvo, from P. Kelly, Ballreagh, Tempo, Co Fermanagh, was knocked down for 3,400gns to Neill Donaghy, Co Londonderry.
Also at 3,400gns was Bridgewater Farm Newry, a Auchorachan Hercules 16 son, from J.N. Glasgow, Cookstown, Co Tyrone, which sold to Kathleen Kearney, Downpatrick.

听Averages 鈥� 10 bulls, 拢3,580.50 (+拢505.50 on 2023); 2 heifers, 拢2782.50.

听Auctioneers: Dungannon 草榴社区 Mart.

Sheepdogs top at 拢19,100 online

Mirk
Mirk

Skipton's online sale of working sheepdogs topped at 拢19,100 for Mirk, a two-year-old dog from Dewi Jenkins, Ceredigion. A grandson of Mr Jenkins' dog, Jock, with which he won the international supreme championship trials in 2022, it sold to Monty Motto, Shetland Islands.

Making 拢5,000gns was two-year-old Fern, from S. Massey, Dumfries, which went to Ross Clark, Dumfries.

Adam Ledgar, Cheshire, sold the one-year-old bitch, Vicky, for 拢4,300 to H. Chapman and Son, Carnforth.

Part-broken dogs topped at 拢6,500 for Hilltop Stan, from David Wood, Derbyshire, which sold to Karen Karkow, USA, who also paid 拢1,100 for an unbroken pup from Carol Mellin, Oakworth.

Aran Jet, a nine-month-old part-broken bitch, a granddaughter of Mr Jenkins' Jock, from John Bell, Howden, made 拢4,200 to Elaine Hill, Holmrook.

Averages 鈥� fully broken bitches, 拢3,202.50; fully broken dogs, 拢4,546.50; 5 part broken registered bitches, 拢1,701; 2 unregistered part broken bitches, 拢1,155; 10 part broken registered dogs, 拢1,706.25; pups 鈥� 2 registered bitches, 拢1,680; 1 unregistered bitch, 拢525; 2 registered dogs, 拢708.75; 1 unregistered dog, 拢525.

Auctioneers: CCM.

Gisburn dairy sale tops at 拢3,450

Two fresh pedigree heifers from the Aireburn herd of G.B. Moorhouse, Skipton, topped Gisburn's dairy sale at 拢3,450 and 拢3,400 respectively.

Sale leader was a Cherry-Lily Zip Lister daughter from the Rilla family and the heifer at 拢3,400 was a Redcarpet sired Miss America. Both sold to the same Lancashire buyer.

H. and V.E. Jolly, Great Eccleston, took a 拢2,600 bid from a Cheshire buyer for Fieldside Enid 12, a Nortonhill R2D2 daughter giving 37kg.

At 拢2,550, they also sold their 36kg Fieldside Diana 7 by Denmire Minefield to the same buyer who also took a third Fieldside heifer by Peak Altamaui at 拢2,450.

Also making 拢2,450 and to the same buyer, was Airebank Renegade Gem from D.C. Hall, Coniston Cold.

Pedigree cows peaked at 拢2,320 for a 45kg third calver by Seagull-Bay Silver, from B. and J.M. Crowe's Yewbarrow herd, Grange-over-Sands. 听

Leading the 26 non-pedigree heifers at 拢2,420 was an entry from N. and K. Forshaw, Preston.

Averages - Pedigree newly calved heifers, 拢2,320; pedigree newly calved cows, 拢1,962; non-registered newly calved heifers, 拢1,755; in-calf heifers 拢1,810.

Auctioneers: Gisburn Auction Marts.

Spring lambs in demand at Market Drayton

There was a good entry of spring lambs at the 草榴社区 Guardian supported Easter show and sale at Market Drayton which averaged 532/kg

The overall championship went to the winning single lamb, a 41kg Beltex from Liam Swinnerton, Cheswardine, which went on to sell for 840p/kg (拢344.40) to the judge, Jeff Plant of Plant and Wilton Butchers, Newcastle under Lyme.
The second prize winning single lamb, a 42kg Beltex from Madders and Johnson, Hopton, made 660p/kg (拢277.20) to W. and G. Yates, Yarnfields.
The winning pair of lambs, weighing 38.3kg each from J.R. Pimlott, Hookgate, sold for 720p/kg (拢275.15) to Mr Plant.
The second prize pair, 37kg lambs, from P. and C. Swinnerton, Adbaston, made 595p/kg (拢220.15) to Vivers Scot Lamb, Annan.
Commercial lambs sold well topping at 630p/kg (拢266.80) for 36kg lambs from Claire Tomlinson, Agden.听听

The 2917 prime hoggs on offer averaged 390p/kg with lightweight topping at 386p/kg (拢122.75) for 31.8kg hoggs consigned by A. Jackson, Gawsworth. Standard weights sold to 453p/kg (175.31) for 38.7kg hoggs from P.R. Jones, Ranton.
Medium weights topped at 509p/kg (拢214.29) for 42.1kg hoggs from D. and J.M. Williams, Basford, with heavies to 450p/kg (拢212.85) for 47.3kg hoggs from Madders and Johnson.
Top price per head was 拢277.50 for a 75kg hogg from T.M. Evason, Sharpley Heath.

Cull ewes peaked at 拢200 for a Beltex cross consigned by Madders and Johnson. Rams sold to 拢180 for a Texel from Eamonn Vaughan, Springwood.

Auctioneers: Barbers.

Bentham champion lamb sells for 拢255

Champion lamb
Champion lamb

At Bentham's East lamb show and sale, championship honours went to Rosie Wilson, Grafton, with her 48kg Beltex cross lamb, which sold for 拢255 to Liam Broster, on behalf of Worsley Wholesale Meats, Liversidge.

Dan Stainthorpe, Saltburn, took second prize with a 44kg Beltex cross, which made 拢224.

Robert Towers, Ingleton, showed the best of the Charollais lambs with 46kg lambs at 拢240, just ahead of Charles and Valerie Marwood, York, with their best a 54kg lamb at 拢232.听Overall spring lambs averaged 413p/kg.

The 6,526 hoggs averaged 380.6p/kg, with 1,147 hoggs selling for more than 拢200, topping at 拢265 for A.L. Thompson, Foulridge, with the supreme hogg.

Auctioneers: Richard Turner and Son.

听

Ewes and lambs at Lancaster

At Lancaster's sale of ewes with lambs at foot, aged Texel ewes with Beltex cross twin lambs from T.R. Gorst, Bay House, sold to 拢310, with other twins from the same home to 拢295.

A Texel ewe with a single Beltex lamb from the same home sold for 拢290, with their other singles to 拢270 twice.

H. Swales, St Michaels, saw his best aged Texel ewes with singles sell to 拢260. A run of broken mouthed Mule ewes with young Texel twins from Myerscough College sold to 拢235.

At the Easter show and sale of spring lambs, the first prize and champion rosette went to a Charollais cross Beltex from R.J. and J. Towers, Ingleton, which sold for 拢215 (500p/kg).

Topping the spring lamb sale at 拢220 was a Charollais cross also from Messrs Towers.

Suffolks sold to 拢170 from S. Wilson and Son, Scotforth, with Dorsets from the same home to 拢166.

听

Auctioneers: North West Auctions.

听

听

听

听

听

听

听

听

听

听

听

More on Shows & Sales

Sales round up: Pedigree sheep reach 9,000gns at Carlisle, Whitefaced Woodlands to 3,800gns and Bluefaced Leicesters to 拢4,400

Sales round up: Pedigree sheep reach 9,000gns at Carlisle, Whitefaced Woodlands to 3,800gns and Bluefaced Leicesters to 拢4,400

Catch up with reports from recent livestock auctions including Market Drayton, Lazonby, Castle Douglas, Clitheroe, Carlisle and Skipton

clock 30 September 2026 鈥� 11 min read
OPINION:  Disease is currently the biggest threat to livestock businesses

OPINION: Disease is currently the biggest threat to livestock businesses

Angela Calvert
clock 30 September 2026 鈥� 1 min read
Brecknock Hill Cheviots top at 12,000gns

Brecknock Hill Cheviots top at 12,000gns

The 草榴社区 Guardian supported Brecknock Hill Cheviot Society sale at Sennybridge topped at 12,000gns The 302 rams on offer saw the 271 shearling rams average 拢1,7,56.87 and aged rams average 拢875.70.

Ellie Layton
clock 30 September 2026 鈥� 3 min read