草榴社区

The UK's Premier Agricultural Machinery and Technology Show

20鈥�21 January 2027, NEC, Birmingham

Event Details

Some of highlights from around the auction marts

A round up of recent livestock sale reports

Angela Calvert
Head of Livestock, Shows and Sales
clock 鈥� 9 min read
 Some of highlights from around the auction marts

At the first show and sale of ewes and lambs at Skipton the winning pair of continental ewes were Texel crosses with twins from S. and C.R. Battye, Oxspring, which sold for 拢320/outfit. The second prize winners, ewes with single lambs, from T. and H. Kilby, Thorpe Arch, made 拢240/outfit. Texel crosses with twins from the same home sold to 拢335/outfit.

Messrs Kilby also had the winning pair of Mules with twins which sold for 拢240/outfit with the second prize winners from Messrs Battye making 拢280/outfit.

Texels with singles topped at 拢240/outfit and Suffolks with singles at 拢230 and Suffolks with twins at 拢285/outfit.

听

Averages per outfit - Texel crosses with singles, 拢197; Texel crosses with singles, 拢282; Suffolk crosses with singles, 拢225; Suffolk crosses with twins, 拢255; Mules with twins, 拢275; Mules with 1.5 lambs, 拢255.

Auctioneers: CCM.

Spring lambs at Exeter

The entry of almost 700 spring lambs at Exeter had an SQQ of 415p/kg and an overall average of 拢176/head. Topping the sale at 拢220 was a September-born 69kg pure Dorset lamb from Julian Rice, North Tawton.
Ben and Amelia Watts, Ashburton, sold 54kg Charollais ram lambs at 拢199.50 and three vendors, Ross May and family, Netherexe, Julian Rice and Phillip Hopkins, Honiton, sold 50-51kg lambs at 拢195.
Ross May and family had 48kgs at 拢192.50 and 47kgs sold to 拢188 for David and Adrian Cole, Bradninch who also had 44kg at 拢185.50.
A run of 40kg Suffolk cross lambs from Tom Yandle, Mamhead, topped at 拢188/head or a sale topping 470p/kg with further pens at 拢185.50, 拢185, 拢182.50 and 拢180.50.

Auctioneers: Kivells.

Strong store cattle trade at Darlington

At Darlington the consignment of 10-12-month-old bulls from Stephen Allardyce, Tarland, Aberdeenshire, averaged 拢1,352, topping at 拢1,600 for a Charolais, with Aberdeen-Angus from the same home to 拢1,570 and Simmentals to 拢1,500.
In the store cattle section, D. W. Dresser, Greatham, sold Limousin crosses to 拢1,940 for steers and 拢1,860 for heifers.
N. Basey and Son, Hunwick, sold Limousin steers to 拢1,730 and J. P. Phelan, Essex, sold Beef Shorthorn steers to 拢1,540.
Yearling cattle sold to 拢1,500 for a British Blue heifer from W. A. Wardman, Yearby, who also sold Limousin heifers to 拢1,340, British Blonde heifers to 拢1,330 and Limousin steers to 拢1,360.
R. Potts, Newfield, sold 12-month-old Limousin steers at 拢1,380 and 拢1,330.

Auctioneers: Darlington 草榴社区 Auction Mart.

Hoggs to 576.9p/kg at Wigton

At Wigton's show and sale of prime hoggs the judge, Steven Stoddart, Hillside, awarded the championship to the winning pen of five hoggs under 39kg from R.N. Scott, West Micklethwaite, which went on to sell for 576.9p/kg (拢225/head) with the consignment of 27 hoggs averaging 510.34p/kg.

The reserve champions were the winning 39.1-45.5kg pen from W. Robshaw, Tadcaster, which sold for 拢219/head with the consignment of 33 averaging 拢206.91 or 489.10p/kg.

The prime cattle championship went to Messrs Pearson, High Plasketlands, with a 654kg Limousin-cross heifer which went on to sell for 320p/kg (拢2,089.53).

Reserve went to the second prize Limousin heifer from Messrs Dixon and Sons, Wigton, which sold for the top price per kilo of 326p (拢2,00.08).

Top gross price of 拢2,190.75 (317.5p/kg) was for a 690kg Limousin heifer from J.J. Crichton, Loughrigg.

W.E. Callion and Son, Great Clifton, took first and second place in both the beef and dairy prime bull classes. The championship went to a 824kg Limousin bull which sold for 293.5p/kg and the top gross price of 拢2,418.44. In reserve was a 704kg Limousin bull which sold for 290.5p/kg (拢2,045.12).

听Auctioneers: Hope's Auction Company.

Show and sale of Cheviot hoggs

The sale of 5,535 prime hoggs at Longtown included the show and sale of Cheviot hoggs with the champion North Country Cheviot pen of 20 50kg entries from Messrs Eastham, Longbroughfauld, sold for 拢190/head.

Champion North Country Cheviot hoggs
Champion North Country Cheviot hoggs

The champion pen of 20 41kg South Country Cheviot hoggs from Messrs Reid, Glendarg, sold for 拢156/head.

Overall, the sale averaged 365p/kg topping at 523p/kg for Beltex from E.J. and A.M. Fox, Biggar, and D. Smith, Kirriemuir.

Top price per head was 拢232 for Texels from G.W. Young and Sons, Hawick.

听Auctioneers: C. and D. Auction Marts.

听Dairies to 拢2,780 in Gisburn

The 70-plus dairy entries topped at 拢2,780 for a Sound System heifer in the Claremont Annie family from M. and J. Bristol, Newton-in-Bowland.

With a Secretariat dam and EX90 Zebra-sired grandam, the heifer sold giving 31kg to N.W. and J.M. Coulthurst and Son, Goosnargh. The same buyers also took the next two highest priced pedigree heifers. At 拢2,500 was a 35kg Rubicon from the Claremont Patty family, and at 拢2,220 they bought one of two Nortonill R2D2 sired heifers from G.B. Moorhouse's Aireburn herd, Skipton.

The other R2D2 from Aireburn made the same price as its herd mate to B.F. Blezard, Ribchester, Preston. Close behind at 拢2,200 was a 34kg Pepper daughter from J. and M. Singleton and Sons' Whytil herd, Goosnargh. It also went to Mr Blezard who then claimed a Stantons Applicable heifer from the same home at 拢2,180.

Pedigree cows peaked at 拢2,000 a VG85, 50kg second calver by Penn-England Barclay from Anthony Grimshaw's Bolton-based Carldanton herd at Smithills Open Farm. The buyers were R.T. and J. Critchley, Preston.
Non-pedigree entries topped at 拢2,100 for a fresh 32kg heifer from R.H. Ward, Chorley selling to a Wrexham buyer.

Averages - Pedigree newly calved heifers, 拢1,968; pedigree newly calved cows, 拢1,797; non-registered newly calved heifers 拢1,555; in-calf heifers, 拢1,367.

Auctioneers: Gisburn Auction Marts.

Flying hogg trade at Bentham

The entry of almost 6,000 prime hoggs at Bentham averaged 360.4p which is 127.6p per kilo up on the year.
Top price was 拢232/head for a pen of 17 Texels from S.P. Woolhouse and Sons, Rotherham.
Next at 拢225 was T. Hill and R. Wright, Doncaster, who had the top average of 拢199.12/head. 听Consignments from Adam Brown, Burton in Lonsdale and the Oldfield brothers, Gisburn, sold to 拢220/head.
Top price per kilo at 489p (拢208/head) were 21 Beltex from D. Stainthorpe, Saltburn. 听
The best bred handy weights were generally 400p plus with the extreme sorts 450 plus. 听
Mules sold to 拢177 for J.A. and F. Nutter, Hurst Green, with M.W. and M. Skidmore, Billingham best per kilo at 354.4p.
The best of the 500 horned hoggs sold at 340-350p/kg.

Auctioneers: Richard Turner and Sons.

Second calver leads Carlisle dairy sale

A second lactation cow led the trade at 拢2,550 at Carlisle's dairy sale. This was Esk Shilling Violet by DG Shilling consigned by Robert Byers, Canonbie, which went to Messrs Coultard and Son, Longtown. It sold as part of the fourth sale to disperse the Esk Holstein Friesian herd which included 10 bulling heifers which topped at 拢1,200 three times.
Topping the heifers at 拢2,350 was Nydie Altasim Joan by Progenesis Altasim consigned by the Wilson family, Berwickshire, which was knocked down to Messrs Paxton, Stranraer.
The Wilson family, Carlisle, sold 18 cows and heifers from their Wreaywood herd topping at 拢2,300 for a milking heifers giving 43kg by Bomaz Vader. The buyer was Messrs Chester, Cockermouth.
The Cowhill Trust, Dumfries, sold 21 pedigree Jerseys from their Kerricks herd topping at 拢2,200 for Kerrick Video Cara by Video with the group averaging 拢1,831.
British Friesians topped at 拢1,850 twice.听 The first from Messrs Shanks, Kelso, was Queenscairn Jingle Chris and the second was a second lactation cow from the Neill family Northumberland.
Messrs Jackson, Dumfries, sold 10 in-calf heifers from their Coppside herd topping at 拢1,600 for Coppside Amelia.

Averages - 117 Holstein heifers in-milk, 拢1,787.01; 33 Holstein cows in-milk; 拢1,775.17; 24 Jersey cows/heifers in-milk, 拢1,752.91; 9 British Friesian cows/heifers in-milk, 拢1,692.22; 14 faulted cows/three-quartered cows, 拢956.42; 6 Holstein in-calf heifers, 拢1,313.33; 10 Holstein Friesian bulling heifers, 拢1,111.

听Auctioneers: Harrison and Hetherington.

Store cattle in demand at Penrith

听The show and sale of store cattle at Penrith topped at 拢2,500 twice for 24 and 28-month-old Charollais bullocks from Blair Duffton, Huntly, who also Aberdeen-Angus bullocks to 拢2,475.

Mr Duffton also had the pre-sale champion and winning any other breed bullock, a British Blue-cross which sold for 拢2,150 to the judges, Dale and Joanne Holgate, Wakefield.

Reserve champion honours went to Messrs Wilson, Undercragg, with the winning Limousin, a 12-month-old bullock which made 拢1,680, also to the judges.

Heifers topped at 拢2,045 for a British Blue from Messrs Wales, Thackwood, who sold two more at 拢2,015. 听听

There was strong demand for yearling stores with good shaped bullocks and heifers 拢1450 - 拢1,550.

Dairy-bred Aberdeen-Angus bullocks sold to 拢1,705 from S. and W. Maughan, Ainstable.

听Auctioneers: Penrith and District 草榴社区 Mart.

Around the Marts

HAWES

At the show and sale of store cattle the championship went to the winning heifer from Thomas Iveson, Hawes, which sold for 拢1,500. Mr Iveson also had the second prize winning heifer which made 拢1,400 and the first and second prize winning steers which sold for 拢1,520 and 拢1,340.
Limousin steers averaged 拢1,366 and heifers 拢1,211 with British Blue steers averaging 拢1,190 and heifers 拢1,240.听

听Ruthin

The 596 cull ewes and rams averaged 拢103.84 with ewes topping at 拢290 for Gop Farm, Trelawnyd whose consignment of 38 Texel-cross ewes averaged 拢242. Top price ram at 拢180 was a Texel from T.W. and B.V. Evans, Ty Celyn.
The 1,023 medium weight hoggs averaged 393p/kg or 拢167/head.听 Well finished heavy and overweight lambs attracted a premium with the best over 拢200/head topping at 拢216 for Gop Farm.

听Northallerton

The 102 prime cattle averaged 301p/kg topping at 346p/kg for heifers from N.E. Dyson selling to J. Penny and Sons. They also paid the top heifer price per head of 拢2,235 from M.I. Wainwright and Sons, who also topped the steers per kilo at 330p to Worsley Wholesale.

Top price steers per head at 拢2,278 were from J.H. and D. Wise selling to R. Pearson.

The 92 bulls averaged 273p/kg topping at 347p/kg and 拢2,630 head for continentals from R. Ormston. Black and whites sold to 249p/kg for F.W. and J.A. Herbert and 拢1,571 for L.K.R. and S.A. Baker.

听Carlisle

Ewes and lambs topped at 拢152/life for a three-shear Texel with twin lambs from T. Greenbank. In-lamb sheep sold to 拢141 for a three-shear Texel scanned with twins from Hayden Nicholson.

Store lambs averaged 拢124.30/head topped at 拢160 for a single Cheviot-cross from R.I. Lamb, High Troweir, whose run of 21 averaged 拢132.43.
J.G. and J. Greig, Penrith, sold a run of 19 to average 拢152.05 topping at 拢158.

For more show and sales: Click here

听

听

听

听

听

听

More on Shows & Sales

 Sales round up: North Country Cheviots to 拢7,000, Borders Leicesters to 拢7,200 and new Balwen record

Sales round up: North Country Cheviots to 拢7,000, Borders Leicesters to 拢7,200 and new Balwen record

Catch up with what's been happening in the marts this week with reports from Lanark, Skipton, Longtown and many more

Angela Calvert
clock 25 September 2026 鈥� 12 min read
OPINION: Has the beef trade finally turned a corner?

OPINION: Has the beef trade finally turned a corner?

For the first time since March this year the average for prime cattle sold through auction marts is the same or slighter higher than at the same time last year

Angela Calvert
clock 23 September 2026 鈥� 2 min read
Father and son duo make history at the World Sheep Dog trial in Scotland

Father and son duo make history at the World Sheep Dog trial in Scotland

The cr猫me de la cr猫me of the sheep dog trialling world descended on Huntington Farm, Lauder in the Scottish Borders over five days last week.

Ellie Layton
clock 23 September 2026 鈥� 5 min read